Ir a contenido
Waar mogen schakelaars en stopcontacten in de badkamer worden geplaatst? Design schakelmateriaal Waar mogen schakelaars en stopcontacten in de badkamer worden geplaatst? Design schakelmateriaal

Diseño de la zona de baño

De badkamer is een ruimte waar vocht en elektriciteit samenkomen, waardoor zorgvuldige plaatsing van elektra extra belangrijk is. Om dit veilig te houden, is de badkamer ingedeeld in verschillende zones. Deze zones geven aan waar schakelaars, stopcontacten, verlichting en andere elektrische toepassingen wel en niet mogen worden geplaatst.

In dit artikel leggen we de badkamerzones stap voor stap uit en laten we zien hoe schakelmateriaal, verlichting en andere oplossingen van Livolo hier veilig en praktisch op kunnen worden toegepast.


Waarom zijn badkamerzones zo belangrijk?

Badkamerzones zijn vastgesteld om het gebruik van elektra in een vochtige ruimte veilig te maken. Door de badkamer op te delen in zones wordt het risico op elektrische schokken aanzienlijk verkleind en ontstaat duidelijkheid over waar elektrische onderdelen wel en niet mogen worden geplaatst.

Wanneer deze zones correct worden toegepast, wordt de kans op gevaarlijke situaties voorkomen en voldoet de installatie aan de geldende installatienormen. Dit maakt badkamerzones niet alleen belangrijk voor de veiligheid, maar ook voor een betrouwbare en duurzame elektrische installatie.


Overzicht van de badkamerzones

Zone 0 – In het bad of de douche

Zone 0 bevindt zich in het bad of in de douchebak zelf. Dit is de meest natte zone van de badkamer, waar elektrische onderdelen continu in direct contact kunnen komen met water.

In deze zone is uitsluitend speciaal bedoelde laagspanningsapparatuur (SELV) toegestaan. Andere elektrische toepassingen, zoals schakelaars, stopcontacten, dimmers en standaard verlichting, mogen hier niet worden geplaatst. Om de veiligheid te waarborgen, worden in zone 0 geen bedienings- of aansluitpunten toegepast.


Zone 1 – Direct boven bad of douche

Zone 1 bevindt zich direct boven het bad of de douche en loopt verticaal omhoog tot 225 cm vanaf de vloer. In deze zone is sprake van directe waterbelasting, zoals spatwater en waterstralen van de douche. Daarom gelden hier strengere eisen voor elektrische toepassingen.

In zone 1 mag uitsluitend volledig waterdichte verlichting met een hoge IP-waarde worden toegepast. IP67 waterdichte LED-strips zijn hiervoor zeer geschikt en kunnen veilig worden geplaatst in of direct boven de douche. Ook toepassingen zoals boven een regendouche, in nissen, koofverlichting en het plafond binnen zone 1 vallen hieronder.

Dankzij de IP67-classificatie zijn deze LED-strips bestand tegen vocht, spatwater en directe waterstralen, waardoor ze een veilige en betrouwbare oplossing vormen voor verlichting in deze zone.


Zone 2 – Rondom bad en douche

Zone 2 bevindt zich rondom het bad en de douche en strekt zich 60 cm horizontaal uit vanaf zone 1. In deze zone is sprake van verhoogde luchtvochtigheid en spatwater, maar geen directe waterstralen. Hierdoor gelden hier duidelijke, maar minder strenge eisen dan in zone 1.

Zone 2 is geschikt voor het toepassen van verlichting en elektrisch schakelmateriaal dat bestand is tegen spatwater. Inbouwspots met IP54-bescherming kunnen hier veilig worden geplaatst, zowel in het plafond als rondom de douchezone. Ook schakelaars, dimmers en stopcontacten met klapdeksel zijn in deze zone toegestaan, mits correct geïnstalleerd.


Zone 3 – Buiten de natte zones

Zone 3 omvat alle delen van de badkamer buiten zone 0, 1 en 2. In deze zone is geen directe invloed van water of spatwater, waardoor dit de veiligste en meest flexibele gebied is voor elektrische installaties.

Zone 3 is uitermate geschikt voor het plaatsen van schakelaars, stopcontacten en dimmers. Ook toepassingen zoals bluetooth speakers en smart home schakelaars kunnen hier zonder beperkingen worden toegepast. Omdat er in deze zone geen extra eisen gelden voor waterbescherming, biedt zone 3 maximale vrijheid in zowel plaatsing als design.

Door schakelaars en stopcontacten zoveel mogelijk in zone 3 te positioneren, wordt de badkamer niet alleen veiliger ingericht, maar ontstaat ook een strakke en rustige uitstraling zonder zichtbare beschermkappen of klapdeksels.

Praktisch installatieadvies
Voor schakelaars en stopcontacten is het aan te raden deze waar mogelijk altijd in zone 3 te plaatsen. In deze zone zit je veilig en correct binnen de geldende regelgeving, zonder aanvullende eisen of beperkingen. Zone 3 biedt daarmee de meeste vrijheid voor het toepassen van elektrische installaties in de badkamer.

Een extra voordeel van plaatsing in zone 3 is dat stopcontacten met een klapdeksel niet nodig zijn. Dit zorgt voor een strakker en rustiger geheel, waarbij het design van schakelmateriaal en wandafwerking beter tot zijn recht komt.


Waarom Livolo touch schakelaars ideaal zijn voor de badkamer

Waarom Livolo touch schakelaars zo goed passen in de badkamer, zit vooral in de combinatie van veiligheid, comfort en design.

Veilig bedienbaar met natte handen
Livolo schakelaars werken met capacitieve touchbediening. Dat betekent dat je ze bedient door simpelweg het glazen oppervlak aan te raken, zonder bewegende of mechanische onderdelen. Juist daardoor zijn ze prettig en veilig in gebruik, ook wanneer je handen nat zijn. Er is geen drukknop die kan vastlopen of slijten door vocht, wat de betrouwbaarheid in de badkamer ten goede komt.

Glas als veilig en hygiënisch materiaal
Daarnaast speelt het materiaal een grote rol. Livolo schakelaars bestaan uit een gesloten glazen front dat strak tegen de muur wordt gemonteerd. Doordat er geen openingen of kieren zijn, krijgt vocht geen kans om in de schakelaar te trekken. Glas geleidt geen elektriciteit, is waterafstotend en laat zich eenvoudig reinigen, wat het niet alleen veilig maar ook hygiënisch maakt.

Een slimme keuze voor vochtige ruimtes
In vergelijking met traditionele mechanische schakelaars, waarbij vocht zich tussen bewegende delen kan ophopen, biedt een glazen touch schakelaar extra zekerheid in een vochtige ruimte zoals de badkamer. Het resultaat is een veilige bediening, een langere levensduur en een moderne, rustige uitstraling die perfect aansluit bij een strak badkamerontwerp.


Wanneer is een klapdeksel verplicht bij een stopcontact?

In de badkamer gelden verschillende regels voor stopcontacten, afhankelijk van de zone waarin ze worden geplaatst. In zone 2 is een stopcontact alleen toegestaan wanneer het extra beschermd is tegen vocht. In deze zone is een stopcontact met klapdeksel daarom noodzakelijk.

In zone 3 mogen stopcontacten vrij worden geplaatst. Omdat hier geen directe invloed is van water of spatwater, is een klapdeksel niet verplicht. Dit biedt meer vrijheid in plaatsing en zorgt voor een strakkere en nettere afwerking, zolang er voldoende afstand wordt gehouden tot bad, douche en wastafel.

Door stopcontacten zoveel mogelijk in zone 3 te plaatsen, wordt voldaan aan de veiligheidsregels én blijft het ontwerp van de badkamer rustig en overzichtelijk.


Inbouwspots in de badkamer

Inbouwspots met IP54-bescherming zijn uitstekend geschikt voor gebruik in de badkamer. Deze IP-waarde biedt bescherming tegen stof en spatwater, waardoor de spots veilig kunnen worden toegepast in ruimtes met verhoogde luchtvochtigheid. Hierdoor zijn ze een betrouwbare keuze voor een groot deel van de badkamer.

Toepassing van IP54 inbouwspots

IP54 inbouwspots kunnen worden geplaatst in zone 2 en zone 3 van de badkamer. In zone 2, rondom het bad of de douche vanaf een afstand van circa 60 cm, zijn ze zeer geschikt voor plafondverlichting of sfeerverlichting in de directe omgeving van de douche. In zone 3 kunnen IP54 spots worden toegepast in alle overige delen van de badkamer waar geen directe waterbelasting voorkomt, zoals algemene plafondverlichting, verlichting bij de wastafel of rondom het badkamermeubel. Ook in toiletruimtes en badkamers zonder directe waterstralen zijn deze spots goed inzetbaar.

Wanneer een inbouwspot zich boven de douche bevindt maar buiten de directe waterstraal is geplaatst, kan IP54 eveneens worden toegepast. Dit is bijvoorbeeld het geval wanneer de spot niet recht boven de regendouchekop is gemonteerd en geen direct contact heeft met waterstralen.

Belangrijk om te weten
IP54 verlichting is spatwaterdicht, maar niet bedoeld voor directe en constante waterbelasting. Voor plaatsing in of direct boven de douche, waar waterstralen rechtstreeks op de verlichting terechtkomen, is verlichting met een hogere IP-waarde noodzakelijk.


Bluetooth speakers in de badkamer

Livolo biedt ook bluetooth speakers die geschikt zijn voor gebruik in de badkamer. Deze speakers kunnen netjes worden ingebouwd en sluiten naadloos aan op schakelaars en dimmers, waardoor bediening eenvoudig en overzichtelijk blijft. Door muziek toe te voegen aan de badkamer ontstaat extra comfort en een ontspannen sfeer, zonder concessies te doen aan veiligheid of uitstraling.

Zo worden techniek, design en ontspanning op een natuurlijke manier gecombineerd in één ruimte.


De juiste keuzes voor een veilige badkamerinstallatie

Een veilige en comfortabele badkamer begint bij het juist toepassen van elektra per badkamerzone. Door rekening te houden met de indeling van de zones en te kiezen voor producten die geschikt zijn voor gebruik in vochtige ruimtes, blijft de installatie betrouwbaar en overzichtelijk.

Schakelaars en stopcontacten worden bij voorkeur zoveel mogelijk in zone 3 geplaatst. Dit is de veiligste zone en biedt de meeste vrijheid in plaatsing en afwerking. In zone 2 kunnen inbouwspots met IP54 goed worden toegepast voor functionele en sfeervolle verlichting, terwijl schakelaars en stopcontacten hier eveneens mogelijk zijn. Voor plekken waar direct water voorkomt, zoals in of boven de douche, zijn volledig waterdichte IP67 LED-strips de juiste oplossing.

Door schakelaars, dimmers, verlichting en andere functies logisch te combineren binnen één systeem, ontstaat een badkamer die eenvoudig te bedienen is en prettig in dagelijks gebruik. Met de juiste producten op de juiste plek voldoet de installatie aan de geldende richtlijnen en ontstaat een badkamer die rust, comfort en een verzorgde uitstraling biedt, nu en op de lange termijn.


Veelgestelde vragen over elektra in de badkamer

Mag ik een schakelaar in de badkamer plaatsen?
Ja, schakelaars mogen in de badkamer worden geplaatst, bij voorkeur in zone 3 en in veel gevallen ook in zone 2. Door schakelaars zoveel mogelijk buiten de natte zones te positioneren, zit je altijd goed op het gebied van veiligheid en regelgeving. Glazen touch schakelaars zijn hierbij een populaire en praktische keuze.

Zijn touch schakelaars veilig in de badkamer?
Ja, glazen touch schakelaars zijn zeer geschikt voor gebruik in de badkamer. Dankzij de capacitieve aanraakbediening zijn ze veilig te bedienen, ook met natte handen. Het gesloten glazen oppervlak voorkomt dat vocht in de schakelaar kan binnendringen en draagt bij aan een veilige en duurzame installatie.

Wanneer heb ik een stopcontact met klapdeksel nodig?
Een stopcontact met klapdeksel is nodig in zones waar sprake is van verhoogde vochtbelasting, zoals zone 2. In zone 3 is een klapdeksel niet vereist, wat zorgt voor een strakkere en nettere afwerking van de badkamer.

Kan ik verlichting gebruiken in de badkamer?
Ja, badkamerverlichting is toegestaan, mits rekening wordt gehouden met de badkamerzones en de juiste IP-waardes. Inbouwspots met IP54 zijn uitstekend geschikt voor zone 2 en zone 3. Voor plaatsen waar direct water kan voorkomen, zoals in of boven de douche, zijn waterdichte IP67 LED-strips de juiste oplossing.

¿Tiene preguntas, comentarios o ideas sobre este artículo? Deja tu respuesta y ayúdanos a nosotros y a otros lectores.

Tenga en cuenta que el mensaje se evaluará antes de que se publique.

Back to top